Esrarengiz Virüs Büyükbaş Hayvanları Tehdit Ediyor

Muğla’da son aylarda ortaya çıkan ve henüz teşhisi konulamayan bir hastalık sebebiyle onlarca büyükbaş hayvan sakat doğuyor. Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinde görülen ‘Akabane’ virüsü üzerinde duran bilim adamları hastalığın iklim kaynaklı olabileceğini savunuyor.

Muğla’da yılda ortalama 5 hayvanda görülen sakat doğum sayısı bu yıl 30’a çıktı. Sakat doğan hayvanlar üzerinde araştırma yapan veterinerler, hayvanlarda görülen hastalığın şap aşısı, tohumlama ve yemlemelerden kaynaklandığını söyledi. İsrail, ABD, Güney Japonya, Avustralya, Tayvan, Güney Kore’deki buzağılarda tespit edilen ‘Akabane’ virüsünden şüphelendiklerini ifade eden veterinerler, özellikle İzmir, Aydın ve Muğla bölgelerinde yaygın görünen sakat doğumlarla ilgili Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi tarafından araştırma yapıldığı kaydedildi.

Muğla’da faaliyet gösteren Medika-Vet Hayvan Hastanesi Veteriner Hekimi İç Hastalıkları Uzmanı Göksel Bayramlı, ocak ayından bu yana büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda anomalili (normal olmayan) doğuma çok sık rastladıklarını söyledi. Bayramlı, sakat doğan buzağıların bileklerinde bükülme, eklemde kilitlilik, boyun eğriliği, omurgada düzensizlik, beyin hasarı görüldüğünü kaydetti. Güney Japonya, Avustralya, Tayvan, Güney Kore, ABD, İsrail’de benzer durumlar görüldüğünü ifade eden Bayramlı, sivrisineklerle bulaşan ‘akabane’ virüsünden şüphelendiklerini belirtti. Bayramlı, ‘akabane’ virüsü hakkında şu bilgileri verdi: ‘Hiçbir ülkede bir defa görülüp gitmiyor, ileri senelerde bir daha nüksediyor. Bu hastalık ülkemizde bu zamana kadar bu denli yaygın değildi. Ülke hayvancılığının dar boğazda ve üreticinin sıkıntıda olduğu bir dönemde, anomalili doğumların bölgesel de olsa mevcut durumu daha da kötüye götürebileceğini düşünüyorum. Yetkililerin ve üreticilerin bu konuya ağırlık vererek elbirliğiyle neden veya nedenlerin ortaya konması gerekiyor. Hastalığın şap aşısı, suni tohumlama veya yemlerden kaynaklandığını düşünmüyoruz.’

ÇİFTÇİLER TETİRGİN

Muğla’nın Ula ilçesinde 30 yıldır hayvancılıkla geçimini sağlayan Mehmet Yaşar ise bugüne kadar böyle bir şeyle hiç karşılaşmadığını, ilk defa bu yıl iki buzağısının sakat doğduğunu söyledi. Yaşar, ‘Şu an ineklerimin gebe, bunlarında buzağılarının sakat doğmasından korkuyorum. 3 bin lira zararım var. Bu konuda çok mağduruz yetkililerin bu konuya duyarlılık göstermesini bekliyoruz.’ diyerek endişesini dile getirdi.

HENÜZ KESİN TANI KONMADI

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yetkilileri ise olayın çok yeni olduğunu ve bu konuda çok yönlü ve kapsamlı çalışmalar yaptıklarını belirterek, gelen her türlü vakayla bire bir ilgilendiklerini açıkladı. Muğla İl Tarım Müdürlüğü Yetkilileri de olayla ilgili şu ana kendilerine bir şikâyetin gelmediğini kaydederek, konunun araştırılması yönündeki çalışma başlatacaklarını dile getirdi. (CİHAN)