Hassas Operasyon

Daha önce birçok yırtıcı kuşun kanadına ve ayağına platin takarak tedavisini yaptıklarını belirten Hayvan Hastanesi Sorumlu Yöneticisi Veteriner Hekim Göksel Bayramlı, “Bu kuşlar kimsenin malı değil, hepsi doğaya ait. Doğaya olan sorumluluğumuz gereği yaban hayvanlarının tedavisinde hiçbir ücret almıyoruz” dedi.

Gökova Beldesi’nde 3 yıldır hizmet veren Medika-Vet Hayvan Hastanesi evcil hayvanlar ve sığır, at, koyun, keçi gibi tüm çiftlik hayvanlarının teşhis ve tedavilerini yapıyor. Röntgen, ultrason, kan analizleri, tümör biyopsisi, tanısal testler, ortopedi ve cerrahi ameliyatlar gerçekleştiren hayvan hastanesinin en büyük özelliği ise yaban hayatında yaralanıp getirilen hayvanların tedavisinden hiçbir ücret almaması. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nden alınan izinle daha önce turna, şahin, leylek, kaplumbağa, atmaca ve kerkenez gibi birçok kuşun tedavisini yapan hayvan hastanesi yöneticileri yaban hayata destek olmak ve sosyal sorumluluklarını yerine getirmek için böyle bir uygulama yaptıklarını belirtiyor.

Gökova Beldesi’nde yaşayan Ahmet Yavuz, evinin penceresine çarparak yaralanan kumruyu hayvan hastanesine getirdi. Burada Veteriner Hekim Göksel Bayramlı tarafından röntgeni çekilen kumrunun iki ayağının da kırık olduğu belirlendi. Yapılan başarılı bir cerrahi operasyonla kumrunun iki ayağına da platin çivi takıldı. Aşıları yapılan kuş kısa sürede iyileşme göstermeye başladı. Aksaz Onarım Destek Komutanlığı’nda işçi olarak çalışan Yavuz, “Kuş penceremizin camına çarparak düştü. Elime aldığımda iki ayağının kırık olduğunu gördüm. Hayvan hastanesine getirdik. Burada tedavi ettirerek doğal ortamına geri bırakacağız” dedi.

YIRTICI KUŞLAR ÇOĞUNLUKTA

Veteriner Hekim Göksel Bayramlı da, daha önce birçok yırtıcı kuşu ameliyat ederek sağlıklarına kavuşturduklarını söyledi. Bayramlı, “Geçtiğimiz yıl yaralı olarak gelen turna, şahin, leylek ve kaplumbağanın tedavisini yaptık. Turna ve şahin ateşli silahla yaralanmıştı. Onların kanadına platin taktık. Leylek ise ilk uçuş denemesinde yuvadan düşerek kanadını kırmış, onu da tedavi ettik. Kaplumbağanın üstünden bir araç geçmiş. Kaplumbağanın da sırtındaki kabuğunu tedavi ettik. Bu hayvanları bulup getirenlerden de tedavi için hiçbir ücret almadık” diye konuştu.

Yaralı olarak getirilen kumruya da hemen gerekli ilgiyi gösterdiklerini anlatan Bayramlı, “Duyarlı bir arkadaşımız tarafından getirilen kumrunun önce röntgenini çektik. İki ayağının da kırık olduğu ortaya çıktı. Ameliyatla her iki ayağına da platin çivi taktık. Takılan platinleri vücut kabul etti. Şu anda sağlığı hızla düzeliyor. Kısa bir süre sonra iyileşecek. Kontrollerini yapıyoruz. Tamamen iyileştikten sonra doğal ortamına salınacak” dedi.