Metal Maymun Sağlığına Kavuşuyor

MUĞLA (CİHAN) – Muğla’nın Dalaman ilçesinde yüksekten düşmesi sonucu yatalak halde hayvan hastanesine kaldırılan yavru örümcek maymun, uzun bacaklarına yerleştirilen platinlerle eski sağlığına kavuşmaya başladı. Tedavisi devam eden Can adlı 7 aylık erkek maymun, hayvan hastanesinde ‘Metal Can’ olarak espri konusu oldu.

Muğla’nın Dalaman ilçesinde yurt dışından getirilen, yüksekten düşmesi sonucu elleri ve kolları kırılarak yatalak hale gelen 7 aylık yavru erkek örümcek maymun, Medika-Vet Hayvan Hastanesi’ne kaldırıldı. Can adlı örümcek maymunun çekilen röntgenlerinde, kollarında ve bacaklarındaki uzun kemiklerin kırıldığı ve daha önceden de kırılmış iki yerin olduğu tespit edildi.

Uzman Veteriner Hekim Göksel Bayramlı ve ekibi tarafından 4,5 saat süren genel anestezi operasyonuyla Can’a dört adet platin pin katıldı. Hayvan hastanesinde 1 haftadır ayakları ve ellerine yapılan egzersizlerle Metal Can, ayaklarını ve ellerini kullanmaya başladı.

Medika-Vet Hayvan Hastanesi Uzman Veteriner Hekimu Göksel Bayramlı yaptığı açıklamada, 7 aylık erkek örümcek maymunun kendilerinde getirildiğinde tüm elleri ve ayaklarının uzun kemiklerinin kırıldığını belirterek, “Ekimizle birlikte genel anestezi altında operasyon 4,5 saat sürdü. Can’a dört adet platin pin takıldı.” dedi.

Göksel Bayramlı, yapılan kontrollerde, maymunun ayaklarında dört kırık ve daha önceden de kırıkları olduğunu tespit ettiklerini kaydederek, “İki tane kırığın şekillenmiş olduğunu gördük. Önce aklımıza olası cam kemik hastalığı şüphesiydi, ancak tedavi şansı olmayan bir hastalıktı bu. Daha sonra D vitamini eksikliğinden şüphelendik ve D vitamini vermeye başladık. Dört ayağı operasyon geçirdi. Her ayağına platin taktık. Takılan platinlerden olumlu sonuç aldık. Şu an dört ayağını da düzenli olarak kullanabiliyor. Umarım eski sağlığına kavuşacak. Bize geldiğinde yatar haldeydi hiçbir uzvunu kullanamaz durumdaydı. Sahibi de tam olarak durumunu bilmiyordu ancak, bizim de düşündüğümüz yüksek bir yerden atlamış olduğu ve dört ayağını da bu şekilde kırmış olduğu yönündeydi, uzun kemiklerine platin taktık. Biz ona şu an metal cam diyoruz.” şeklinde konuştu.