Yaralı Şahin Tedavi Altında

Muğla’da kimliği belirsiz kişiler tarafından av tüfeğiyle vurularak yaralanan şahin, Medika-Vet Hayvan Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Röntgeni çekilen şahinin sağ kanadında üç, sağ ayağında bir saçma tespit edildi. Bilinçsiz kişiler tarafından bölgede her yıl 25-30 şahinin öldürüldüğünü belirten hayvan hastanesi yetkilisi veteriner Göksel Bayramlı ‘Şahinin kanadında parçalı kırık tespit ettik. Uçması artık mümkün değil. Böyle giderse şahinlerin nesli tükenecek’ dedi.

Muğla İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kimliği belirsiz kişiler tarafından av tüfeğiyle vurularak yaralanmış halde bulunan bir şahin Ula İlçesi Gökova Beldesi’nde üç yıldır hizmet veren Medika-Vet Hayvan Hastanesi’ne getirildi. Röntgen, ultrason, kan analizleri, tümör biyopsisi, tanısal testler, ortopedi ve cerrahi ameliyatların yapıldığı hastanede muayene edilen şahinin sağ kanadında üç, sağ ayağında bir saçma tespit edildi. Üç yaşında olduğu tahmin edilen ve kanat uzunluğu 110 santimetreyi bulan dişi şahinin kan analizleri yapıldı. Sağ kanadında parçalı kırık olduğu belirlenen şahinin yaraları temizlendi. Parçalı kırık olduğu için kanadındaki saçmalar çıkarılamayan şahin tedavi altına alındı.

Bilinçsiz kişiler tarafından bölgede her yıl 25-30 şahinin öldürüldüğünü belirten hayvan hastanesi yetkilisi veteriner Göksel Bayramlı ‘Şahinin kanadında parçalı kırık tespit ettik. Uçması artık mümkün değil. Böyle giderse şahinlerin nesli tükenecek. Şahin vurmanın cezasının 6 bin 500 lira. Ancak para cezaları caydırıcı değil. Köylüler ve çiftçiler de bilinçlendirilmeli. Geçtiğimiz da yıl yaralı olarak getirilen turna, leylek ve kaplumbağanın tedavisini yaptık. Doğal ortamlarına bıraktık. Doğaya olan sorumluluğumuz gereğince yaban hayvanların tedavisinden para almıyoruz’ dedi.